župnijski glas

NOV
Zbiramo za orgle (409)

Zakaj sploh zbiramo za obnovo orgel? Zato, ker so popolnoma dotrajane! Površnemu poslušalcu se morda zdi, da je vse v redu. »Saj orgle igrajo,« si celo morda kdo misli. Seveda igrajo! Ampak kako … To je enako, kot bi imeli avto, ki se sicer premika, voziti pa ga je treba izključno v prvi prestavi, ne delajo ne luči, ne brisalci, ne smerni kazalci, ne električni pomik stekel... Ampak - avto pravzaprav 'še dela'. Približno tako je tudi z našimi orglami. Sicer igrajo. Ampak nekatere piščali piskajo same od sebe. Tipke se zatak-nejo in piščal poje še naprej, tudi ko organist tipko že spusti. Nekaterih registrov sploh ni mogoče uporabljati in so zato odklopljeni. Meh je glasen in pušča. Mešički in sapnice, ki spuščajo zrak v piščali, so prepereli. Poleg popravil in čiščenja so orgle potrebne tudi temeljite uglasitve. Skratka, take kot so, so samo bleda slika tega, kar so bile ob postavitvi na kor.
Sam pri sebi sem si potihem želel, da bi namen-ska sredstva za obnovo orgel morda zbrali nekako v treh letih, kar pomeni vsako leto po 7.000 evrov …
Do konca oktobra smo zbrali 4.850 evrov. Hvala vsem, ki razumete, da je obnova res nujna. Svoj namenski dar za orgle lahko oddaste v pisarni ali v zakristiji, lahko pa ga tudi nakažete na župnij-ski račun SI56 0297 1009 2168 158 NLB s pripisom: za orgle.