AUG
Farno žegnanje (325)

Na prvo septembrsko nedeljo obhajamo farno žegnanje. Letos bomo ta dan blagoslovili obnovljeno sliko Jezusovega krsta, ki bo odslej v stranskem oltarju na ženski strani, v neposredni bližini krstnega kamna. In novo oltarno sliko blaženega mučenca Alojzija Grozdeta, ki bo imela svoje mesto v oltarju na moški strani. Veste, da je bil en stranski oltar brez slike. Prazen. Nekaj časa je bila čez pol oltarja prislonjena Marijina slika, ki je bila za tron prevelika. Ko je prišla iz obnove, je nismo več dali v oltar, ampak na steno v prezbiteriju. Potem sta bila nekaj časa v tronu kipa Srca Jezusovega in Srca Marijinega, kar tudi ni bila dobra rešitev. Razglasitev mučenca Alojzija Grozdeta za blaženega mu je prinesla čast oltarja. Ker je bil rojen in krščen, mučen, ubit in pokopan v neposredni bližini, vemo pa tudi, da je romal na našo Žalostno goro, je prav, da je dobil svoj oltar tudi v naši župniji. Radi se mu priporočajmo.
Sliko Jezusovega krsta je obnovila akademska slikarka Anita Klančar Kavčič iz Šentjošta. Sliko blaženega Grozdeta je skrbno narisal akademski slikar Nikolaj Mašukov iz Ljubnega na Gorenjskem. Slišal sem kar nekaj komentarjev. Največ mi pomeni to, kar je rekel njegov sošolec iz gimnazije: »Točno tak je bil!«. Pri podobah svetnikov ne gre samo za podobnost, ker bi sicer dali v oltar kar povečano fotografi-jo. Vsaka oltarna slika ima veliko simbolike, ki nas vabi k češčenju. O tej bogati vsebini pa več v zgibanki, ki jo boste dobili ob žegnanju.