SEP
Rožni venec (297)

Vprašanje, ob katerem birmanci pogosto pokažejo svoje neznanje, se nanaša prav na rožni venec: Kaj je to: rožni venec? in Kako molimo rožni venec?
Na prvo vprašanje začnejo brž razlagati, da je to venec iz zelenja s štirimi svečkami. Ko potem rečem: »Ja, to je adventni venček. Kaj je pa rožni venec?«, me običajno samo debelo gledajo.
Še bolj zanimive so 'razlage', kako molimo rožni venec. »No, molimo pač,« je še najbolj 'točen' odgovor. »Kako in kaj molimo, malo razloži!« »No, zdravamarijo, pa O Gospa moja, pa druge molitvice«…
Skratka: kako naj vejo, če ga nikoli ne molijo?! V cerkvi ga sicer molimo pred vsako sveto mašo, a kaj, ko večina ljudi pride k maši šele tik pred začetkom . Doma ga imajo marsikje na steni ali med spominki na prvo sveto obhajilo, v roke pa ga ne vzamejo nikoli, ker po družinah ni skupne večerne molitve. Otroci znajo moliti očenaš in zdravamarijo, tudi skrivnosti znajo našteti. A kljub temu ne znajo iz tega oblikovati rožnega venca, ker nimajo izkušnje.
Molitev rožnega venca je meditativna molitev, saj lahko ob enakomernem ponavljanju zdravamarij naj-lepše umirimo svojo notranjost. Je preprosta molitev, duhovno pa zelo bogata, saj povzame najvažnejše skrivnosti zgodovine odrešenja.
Mesec oktober je mesec rožnega venca. Naj zato v teh večerih ta mogočna molitev, ki je zaustavila celo Turke pri Lepantu, spet najde prostor v naših družinah.
Birmanci boste molili rožni venec v cerkvi vsak dan 20 minut pred sveto mašo. K tej molitvi povabite tudi starše, botre in domače, saj jo bomo molili prav za tiste, ki bodo molili naprej. Se pravi za vas. Za dobro pripravo na birmo. Za pravo izbiro poklica. Za pravo smer v muhastih letih ipd.