SEP
Samo pri verouku (UVodnik 296)

Vsak oče in mama si gotovo želita, da otrokom izročita najlepše stvari, ki sta jih v življenju prejela sama. Za krščanske starše je spoznanje Boga in življenje po veri tisti dragoceni dar, za katerega ste že pri krstu otrok obljubili, da jim ga boste posredovali. Kljub vsej dobri volji verjetno mnogokrat izkušate svojo nemoč, pa tudi nesposobnost za tako pomembno nalogo. Cerkev staršem prihaja naproti z veroukom.
Zavedamo se, da ne moremo nadomestiti vaše vloge pri verski vzgoji otrok in je tudi nočemo. Kljub verouku in vsem teološkim strokovnjakom ste vi še vedno prve priče in zgled krščanskega življenja, in to boste ostali do konca življenja. Zato je zgolj veroučna vzgoja neuspešna, če se v družinskem okolju krščanstvo ne živi v praksi. Če otrok o Bogu, molitvi, sveti maši ipd. sliši samo pri verouku, to ne more postati del njega. Je premalo. Nekoč mi je pri verouku neka deklica rekla: »Gospod, samo vi govorite, da je lepo hoditi k sveti maši. Pri nas doma tega nihče ne reče. In tudi k maši ob nedeljah nihče ne gre…«. Tako starši porušijo, kar katehet poskuša zgraditi.
Želim vam veliko doslednosti pri vzgoji, tudi verski. Bog vam bo dal moči in modrost, kako vzgajati v veri vaše otroke, zato zaupajte Vanj. Poleg verouka, ki ima velikokrat precej šolsko obliko, vam toplo priporočam, da otroka spodbudite za sodelovanje v kakšni neobvezni župnijski dejavnosti, posebej pri ministrantih in pevskem zboru.