JAN
Dekanijsko romanje 29.09.2018

Dekanija Trebnje in Aritours vas vabita na enodnevno romanje na Madžarsko
Po evropski poti sv. Martina v SOMBOTEL in k zamejskim Slovencem v PORABJE
Sveti Martin je več kot legendarna osebnost. S svojo veliko potezo, ki je razpolovila vojaški plašč in ga dal revežu, je ustvaril simbol bratske delitve vseh stanov in poklicev. Dvakrat je šel skozi naše kraje, saj je bil rojen v SOMBOTELU v Panoniji in kasneje postal svetniški škof v francoskem Toursu. Naše romanje bo sledilo delu njegove poti, ki jo je Svet Evrope razglasil za Evropsko kulturno pot.
Na romanju bomo odkrivali tudi etnografske posebnosti PORABJA, kjer živijo Slovenci v zamejstvu. Ob srečanju z rojaki bomo izvedeli mnogo zanimivosti o njihovem življenju, ohranjanju slovenskega jezika, običajih in bogati kulturni dediščini, uživali pa bomo tudi v lepotah pokrajine ter ogledih znamenitosti.

sobota, 29. september 2018

Odhod avtobusa v jutranjih urah iz dogovorjenih krajev ter vožnja na Madžarsko v SOMBOTEL (Szombathely). Mesto je slovelo že v rimskih časih, ko je bila tu močna postojanka Savaria, za nas pa je posebej pomembno kot rojstni kraj svetega Martina. Ogled najstarejšega pokopališča tega dela Evrope, škofijske palače, stolnice, mestnega trga s kipom sv. Trojice in cerkve, ki naj bi po legendi sodeč bila sezidana na mestu, kjer se je rodil sv. Martin. Maša. Nadaljevanje poti čez Porabje, kjer je med reko Rabo in Goričkim v kakih desetih vaseh še kar trdno in kljubovalno prisoten slovenski živelj. Skupno središče Porabskih Slovencev je zgodovinsko mesto MONOŠTER. V tem, sicer madžarskem kraju, še vedno živi precejšnje število Slovencev. Zelo aktivna je tukajšnja Zveza Slovencev na Madžarskem, velikega pomena pa sta časopis »Porabje« in slovenski program Radia Monošter, ki imata sedež v kulturnem domu Lipa, ki ga tudi obiščemo. Po kosilu se ustavimo še v dvojezičnem kraju GORNJI SENIK, kjer so slovenski urad, šola, cerkev in majhen narodopisni muzej. Po končanih ogledih se odpravimo na pot proti domu, kamor prispemo v poznih večernih urah.

V ceno 49 e je vključeno: avtobusni prevoz po programu, cestnine, kosilo, vstopnina v muzej v Sombotelu, strokovno in duhovno vodstvo, organizacija in izvedba romanja, nezgodno zavarovanje in DDV.
Način plačila: 20 EUR ob prijavi, ostalo pred odhodom.