JAN
Teden edinosti (Uvodnik 386)

Letos mineva petsto let od začetka reformacije v Nemčiji, zato je tudi teden molitve za edinost kristjanov uglašen na obeleževanje tega dogodka. Reformacija je močno zaznamovala vso evropsko, svetovno in tudi slovensko zgodovino in kulturo. Prejšnje stoletnice tega dogodka so se obhajale v nespravljivem duhu: na strani evangeličanov so se slišale ostre kritike katoliške Cerkve, na katoliški strani pa očitki, da so se luterani odcepili od prave Cerkve. Letos se ta obletnica prvič obhaja v ekumenskem, spravnem in molitvenem duhu. Tako je želel papež Benedikt XVI., ki je leta 2011 sprejel povabilo luteranov, da se spominjanju pridružijo tudi katoličani. Tako želi tudi papež Frančišek, ki se je udeležil začetka spominskih slovesnosti v Lundu na Švedskem. Papež Benedikt XVI. je v odgovoru na povabilo povedal, kako si predstavlja to spominjanje. Želi, da bi ob tej priložnosti skupaj izpovedali vero v troedinega Boga in v Jezusa Kristusa; da bi skupaj molili; da bi skupaj Boga prosili za odpuščanje krivic, ki smo jih drug drugemu prizadeli, ter da bi prosili za odpuščanje krivde, ki jo nosimo za delitve. Takšno »očiščenje spomina« bo omogočilo, da napravimo nove korake na poti sprave, nas bo zbližalo in vodilo bliže zaželeni edinosti.