JAN
Verska statistika 2015 (374)

Ob novem letu se na vseh področjih oziramo nazaj, da preverimo, kakšne rezultate smo dose-gli. Zato tudi po cerkvah na novega leta prisluh-nemo verski statistiki. Težka in zahtevna naloga je meriti vero občestva. Nihče si ne domišlja, da se to da z nekaj statističnimi podatki. Toda vsaj nekaj nam kljub vsemu precej jasno povedo tudi podatki o tem, koliko zakramentov je bilo podeljenih in kako poteka življenje v župniji. Zakramenti se namreč dotikajo vseh prelomnih obdobij in pomembnih trenutkov človekovega življenja. Podelijo nam prerojenje in rast, ozdravljenje in poslanstvo za pričevanje v svetu. Če jih torej prejemamo redno, to že kaže, da nam je veliko do tega, da bi v veri napredovali in rasli. In le jih prejemamo z globoko vero in dobro pripravljeni, so učinkoviti. Res je, statistika so zgolj številke. Samo Bog vidi, ali so bile vse te stvari narejene le površno, navzven, ali pa z globoko vero. Za nekatere so zakramenti, žal, samo folklora, zato je za njih najpomembnejše tisto, kar se vidi. Za druge so to milostni trenutki globokega srečanja z Bogom.
Statistiko zadnjih 15 let lahko med seboj primerjate v tabeli, ki je objavljena v knjižici, ki ste jo dobili za božič. Številke nam o letu 2015 povedo naslednje:

1. Sveti krsti
V krstni milosti je bilo prerojenih in v katoliško Cerkev sprejetih letos 20 otrok (lani 15), 10 dečkov in 10 deklic. 13 otrok je iz svobodnih zvez, starši 7-ih otrok imajo svoj zakon urejen tudi pred Bogom in pred Cerkvijo. Starši so otrokom izbrali sledeča imena: Ajda, Hana, Iza, Izak, Lan, Lara, Maja, Martin Tobija, Neja, Nejc (2x), Nives, Sara, Sergej, Simon, Tanja, Teo, Til, Vita, Žiga.
Ker je za starše krst otroka priložnost, da nekaj naredijo za svojo vero, jim želimo pomagati z dekanijsko pripravo, ki je praviloma tretji četr-tek v mesecu. Morda ob tej priložnosti poskrbite tudi za cerkveno poroko, saj pri mnogih ni pravega vzroka, zakaj se ne poročijo, samo odločijo se ne in čakajo. Kaj, pa ne vem. In tudi oni običajno ne. Ob nekaterih sodobnih imenih je otrokom težko najti krstnega zavetnika, zato ni slabo, če starši otroku izberete še krstno ime. Vsem staršem čestitamo, otrokom pa želimo, da bi rasli v modrosti in milosti.

2. Poroka
Svoj »da« so pred Bogom izrekli in stopili na skupno življenjsko pot letos 8 parov (lani 4): Dalibor in Sabina, Primož in Mojca, Borut in Alenka, Igor in Nina, Matjaž in Mateja, Matej in Manca, Denis in Nina ter Aleš in Anja. Vsem iskreno čestitamo in želimo, da bi res zmogli živeti v svoje iz milosti medsebojne podaritve vse dni svojega življenja.
Poroka je znamenje, da zakonca mislita z življenjem v dvoje resno, saj to svojo odločitev pokažeta javno. Še večjo težo pa odločitvi živeti v dvoje daje zakrament svetega zakona, saj takrat zakonca povabita v svoje življenje Boga.

3. Pogrebi
S svetimi opravili za rajne na domači njivi počitka in vstajenja smo se poslovili od 25-ih faranov (leto prej pa 11-ih). Skupaj jim je bilo dano preživeti 2037 let, povprečna starost umrlih je 81,5let. Pokopali smo 16 žensk, ki so skupaj preživele 1331 let in povprečno dočakale 83 let. In 6 moških, ki jim je bilo dano preživeti 706 let in so povprečno dočakali starost 78,5 let. Najmlajša je bila stara 13 let, najstarejša pa 95 let. Najmlajši je umrl pri 65-ih letih, najstarejši pa 87-ih. Najpogostejši vzrok smrti ostaja rak. Neprevidenih je bilo kar 15, kar je škoda, ker niso umrli nagle smrti, ampak večina po daljši bolezni. To gre torej na vest njihovim domačim! Zaman se je izgovarjati, da niste hoteli bolnikov vznemirjati. Ne bojte se o tem pogovoriti z bolnim ali ostarelim. Bolniško maziljenje je v veliko pomoč za premagovanje bolezni in osamljenosti. Previdevanje pa je namenjeno vdanemu prehodu v večnost. Domači, naredite res vse, da se bodo vaši dragi lahko poslovili na smrt lepo pripravljeni z zakramenti za umirajoče, ki jih lahko prejmejo bodisi v bolnišnici bodisi doma. Naj bo Bog vsem rajnim bogat plačnik za vsa njihova dobra dela in usmiljen sodnik za vse, s čimer so morda žalili svojega Stvarnika.
Ponovno zelo priporočam, da namesto cvetja in rož ob pogrebu darujete po namenu pokojnih v dober namen.
Kako žalostno je, da nekateri tako zlahka poza-bijo na obletne maše za svoje rajne. Včasih se mi je zdelo čudno, ko je kdo od starejših rekel: 'Le kdo bo dal po moji smrti zame za mašo?' Zdaj pa vidim, da je po mnogih družinah ta skrb upravičena. Res je precej čudno, ker od nekate-rih hiš nikoli ne dajo za sveto mašo ne za žive ne za mrtve. Saj je vendar sveta maša tisto naj-več, kar lahko v duhovnem smislu nekomu namenimo. Nad tem se vsekakor kaže zamisliti. Na polici z verskim tiskom je zgibanka, ki so jo pripravili naši škofje in v kateri je lepo razloženi, kaj pomeni dati za sveto mašo, za koliko maš naj bi dala vsaka družina in po katerih namenih in podobno. Vzemite in preberite!
(prihodnjič dalje)