AUG
Vnebovzeta, naš up (UVodnik 368)

Ob koncu tedna se kolone na cestah spet vijejo. Tokrat ne v smeri Obale, temveč proti Marijinim cerkvam. Pred Turki in kugo, gosposko in revščino, vojno in revolucijo in neoliberalnim kapitalizmom se zatekamo k materi Mariji – nekoč za varna obzidja, sedaj v njene cerkve. Žal v miru in blagostanju skoraj vedno razdeljeni, v trpljenju in nevarnostih pa složni – to smo Slovenci! Ta praznik je tako veličasten in pomenljiv, da sili v spontanost. Solze v očeh vabijo k pokori in podarjajo milino. Drsenje po kolenih okrog svete podobe matere Marije razodeva zaupanje. Pesmi in molitve krepijo romarje za življenjske boje.
To je dan, ko presegamo sami sebe. Sposobni smo upati na več kot le na to, kar je mogoče doseči iz dneva v dan in kar obetajo vladajoče politične in gospodarske oblasti. Tudi če v živ-ljenju nimamo več kaj pričakovati, ker nas je strlo, še vedno lahko upamo.
Samo ene stvari Bog ni prihranil materi Mariji: trpljenja! Ni obupala! Verovala je tudi, ko je mrtvega Sina držala v naročju. V veri je dočakala Sinovo vstajenje od mrtvih. Zaradi vere in božjega materinstva je prva med ljudmi doživela svoje poveličanje z dušo in telesom v nebesih.