FEB
Post - čas, koimam čas (Uvodnik 361)

Da je zdržek od mesa in post sestavni del post-nega časa, kot ga stoletja pozna Cerkev, v sodo-bnem času, ko vsi hitijo razlagati, kako zelo pomembno je, da spomladi telesu privoščimo malo 'očiščevanja', ni treba več posebej poudar-jati. 'Post vsaj enkrat na teden in enkrat na leto vsaj 40 dni posta' – tako zdaj ponavljajo vsi nutricionisti. Zdaj je to moderno, ko je Cerkev ves čas priporočala post ob petkih in vabila ljudi, naj se postijo pred veliko nočjo, je bilo pa zastarelo! Spomnimo samo, da je namen tega dela krščanskega posta v tem, da tisto, kar prihranimo, ker se prehranjujemo ceneje, nameni za dobrodelnost. Rad pa bi opozoril še na nekaj. Post je blagoslovljen čas, ko lahko najdemo ves časa za tisto, za kar nam sicer zmanjkuje časa.
Sodobni človek svoj čas preveč z lahko porabi za denar, mnoge dragocene trenutke žrtvuje za kariero, službene poti, sestanke. Pogosto seveda nimamo izbire. Življenje nas potegne v svoj neizprosni ritem. In zato nam zmanjkuje časa za starše, za otroke, za družino, za prijatelje, za mašo, za molitev… Postni čas je priložnost, da premislimo svoje prioritete, ne pa samo pokadi-mo nekaj cigaret manj in popijemo kakšen kozarček manj, potem pa spet vse po starem.