APR
Oznanila na cvetno nedeljo

Ob izhodu si vzemite novo številko Župnijskega glasa, ki prinaša razpored svetih maš do 11. maja.

Knjižice s pasijonom pustite, prosim, kar na klopeh.

Za pripravo Žalostne gore sta letos na vrsti soseski sveti Vrh in Laknice. Lahko pridete že od začetka tedna, kadar utegnete, večina pa v sredo, zjutraj ob 8-ih, da bi cerkev, svete štenge, cesto in okolico lahko uredili, pospravili in pripravili za bogoslužje, s katerimi začnemo na Žalostni gori z veliko nočjo. Povabljeni vsi, kdor le more, še posebej soseski Sveti Vrh in Laknice.

Če kdo še ni uspel opraviti velikonočne spovedi, ima za to priložnost danes ob 17. ure dalje v Trebnjem, ko bo na voljo več spovednikov. Vsekakor lepega praznovanja brez duhovne priprave ni, zato ne prezrite te možnosti za sveto spoved.

Teden, ki je pred nami, je veliki teden, saj v njem obhajamo največje dogodke našega odrešenja: Jezusovo trpljenje, smrt in vstajenje. Ste slišali? Ste razumeli? Če ste, potem bo za veliki četrtek, veliki petek in na veliko soboto pri obredih vsaj toliko ljudi kot danes pri sveti maši, če ne še kakšne več. Raje več! Če pa ne razumete, boste imeli največ opravka s pripravo velikonočnih jedil. Ampak, upam, da ne mislite, da so nas odrešili pirhi, potica in šink. Odrešeni smo bili s Kristusovo smrtjo na križu. Kdor to globoko v sebi občuti in doživi, zaživi na nov način. Ne bi rad, da bi zamudili velike stvari, zato vas res lepo, lepo vabim k obredom. Ne vem, kako naj vam bolj priporočim, da bi v teh dneh zagotovo prišli v cerkev, ko že ime pove, da gre za velike stvari! V napol prazni cerkvi ni le za duhovnika mučno obhajati svete obrede. To je žaljivo do Boga. In velik pokazatelj plitvosti naše vere. Še enkrat povem: teden, ki je pred nami, se imenuje veliki teden. Če odrasli razumete, da se zlasti v četrtek, petek in soboto dogajajo velike stvari, boste zagotovo najprej vi prišli v cerkev! Reden verouk za vse razrede je v četrtek ob 18. uri ter v petek in v soboto ob 19. uri. v farni cerkvi.

Ne veliki četrtek se naše misli mudijo v dvorani zadnje večerje, kjer Jezus prvič obhaja zakrament svete evharistije, postavi zakrament svetega mašniškega posvečenja in razglasi novo zapoved ljubezni. Med sveto mašo se bodo predstavili letošnji prvoobhajanci, ki bodo prejeli blagoslovljene hlebčke, zato otroci povabite na to slovesnost poleg staršev tudi krstne botre, stare starše in ostale sorodnike, da jim boste kot znamenje, da so povabljeni na prvo obhajilo, po maši v četrtek lahko razdelili blagoslovljen kruh.

Na veliki petek se mudimo pod Jezusovim križem. Veste, da ima veliko držav ta dan dela prost dan, saj je za vernega človeka samo po sebi umevno, da je ta večer pri obredih. Verjamem, da si boste obveznosti lahko organizirali tako, da boste kljub delovniku pri obredih zvečer ob 19. uri lahko tudi vi.

Na veliko soboto zjutraj najprej blagoslovimo vodo in ogenj, potem se ves dan mudimo pri Jezusovem grobu. Res močno vabim, da obiščete božji grob. Naj nobena stvar, tudi blagoslov jedil ne, nima prednosti pred obiskom Jezusa v božjem grobu. Brez potice, pirhov in šunke bi šlo. Brez Jezusove daritve na križu pa ne bi šlo. In tudi brez njegovega vstajenja ne. Samo če se nam ob uspelo ob njem ustaviti, premisliti, kaj vse je govoril, učil in delal, ga bomo zmogli vsaj malo posnemati in zaživeti njegov evangelij.

Velikonočno praznovanje začnemo ob pol 7-ih z vstajenjsko procesijo. Slovesnost se začne v cerkvi, pri božjem grobu, ne zunaj, zato pridite, prosim, v cerkev. Vsi, ki sodelujete pri procesiji bodite, prosim, na svojih mestih pravočasno. Če bi bil kdo zadržan, naj si, prosim, dobi zamenjavo. Med procesijo se zdržimo klepetanja in se potrudimo za lepo sodelovanje.

Na praznik slovesno bogoslužje zjutraj pri fari in ob 10-ih na Žalostni gori.